Zadzwon teraz: 71-715-92-95
Domivita

Oczyszczanie organizmu drogą do zdrowia i zachowania równowagi kwasowo- zasadowej.

          Gospodarka kwasowo zasadowa działa stale w naszym organizmie i jest niezwykle ważna dla utrzymania zdrowia. Człowiek ze swoim pH krwi wynoszącym 7,35 do 7,45 jest istotą zasadową. Popatrzmy dookoła na przyrodę. Największym problemem naszej planety w dzisiejszych czasach jest nadmierna kwasowość terenów zielonych i uprawnych spowodowana kwaśnymi deszczami. Współczynnik ten ma ogromne znaczenie nie tylko dla przyrody, ale także dla podstawowej regulacji ludzkiego ciała. Prawie wszystkie procesy biologiczne przebiegają poprawnie jedynie wtedy, gdy mamy zagwarantowaną odpowiednią wartość pH.

           Skąd pochodzą kwasy?

 • kwas moczowy ze spożywanego mięsa i rozpadu komórek

 • kwas węglowy z braku ruchu i nieprawidłowego oddychania

 • kwas mlekowy z przemęczania organizmu

 • kwas garbnikowy z czarnej herbaty i kawy

 • kwas siarkowy z wstrzymywania „wiatrów” i spożywanej wieprzowiny

 • nikotyna z palenia papierosów

 • kwas acetylosalicylowy ze środków przeciwbólowych

 • kwas octowy ze spożywanych słodyczy i tłuszczów

 • kwas szczawiowy z rabarbaru, szpinaku i kakao

 • kwas solny z sytuacji stresowych, strachu i złości

 • kwas azotowy z peklowanego mięsa i serów zawierających dodatki wapniowo- azotowe

Kwasy te organizm stara się neutralizować jak tylko się da, aby utrzymać zasadowy odczyn krwi na poziomie 7,35- 7,45 oraz nie ulec szkodliwej i żrącej działalności tych substancji. Do tego jednak potrzebuje składników mineralnych, które łączą się z kwasami w tak zwane złogi.

Nasze magazyny składników mineralnych to:

 • włosy

 • paznokcie

 • kości

 • naczynia krwionośne

 • krew ( także roztwór buforowy)

Są one filarami naszego zdrowia i urody!!!

Zdrowie oznacza brak zanieczyszczeń w postaci złogów w komórkach, tkankach, gruczołach i organach, a jednocześnie pełne magazyny składników mineralnych.

A jak to wygląda dzisiaj?

Rano kawa, czarna herbata, napój energetyczny lub cola. Przerwa w pracy na upragnionego papierosa, zupka chińska lub słodka bułeczka na śniadanie. Przyjemności w postaci słodyczy, w celu poprawy sobie humoru. I tak wpadamy w „kwaśną drogę” dostarczającą nam już wspomnianych kwasów, które nie dodają organizmowi sił, ale zużywają energię i nasze magazyny składników mineralnych.

Każda tego rodzaju przyjemność kosztuje nas utratę substancji niezbędnych do życia. Każdy wypalony papieros niszczy 100 mg witaminy C. Każdy kieliszek alkoholu niszczy witaminy B1, B2, B6, B12 i kwas foliowy. Kofeina zawarta w kawie i napojach typu cola, czekoladzie i wielu lekach, niszczy w organizmie witaminy z grupy B kompleks, witaminę C oraz cynk, wapń i magnez.

Zanieczyszczony złogami i wyzbywający się składników mineralnych organizm jest chemicznie zakwaszony i przez to podatny na występowanie pasożytów i grzybów.

Jak zatem odwrócić ten proces w naszym organizmie i przywrócić jej upragnioną harmonię?

Musimy zwracać uwagę na to co jemy, pijemy oraz w miarę możliwości korzystać ze świeżego powietrza. Odrzucić słodycze, bułeczki i ciasteczka, a zacząć kontrolować poziom kwasu w swoim organizmie. Najprostszym sposobem jest sprawdzanie pH porannego moczu aby ocenić problem. Optymalnie było by aby wynosił 7,35 ,czyli tyle co pH krwi. Taka wartość wskazywałaby, że metabolizm odpowiedzialny za gospodarkę kwasowo- zasadową jest całkowicie sprawny i nie trzeba usuwać żadnych zbędnych kwasów ani zasad. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę rozpad komórek, które wydzielają kwas moczowy, wysiłek fizyczny w trakcie którego powstaje kwas mlekowy w mięśniach lub też kwas węglowy, optymalne pH może się wówczas wahać od 6,5 do 7.0.

A jak to wygląda w praktyce?

Bardzo często obserwuję sytuację, kiedy osoby cierpiące na różne schorzenia, młodzi mężczyźni w wieku 30 lat często łysi, dzieci z kruchymi kościami pokazują swoje wyniki moczu i ich pH wynosi  5!!! Silnie zakwaszony organizm, który broniąc się przed kwasami często gromadzi także wodę w organizmie co z kolei sprzyja obrzękom limfatycznym. Aby uniknąć tej sytuacji dbajmy o swoją dietę oraz w miarę możliwości kontrolujmy za pomocą pasków do pomiaru pH moczu swój odczyn i na bieżąco się odkwaszajmy za pomocą herbat ziołowych, zasadowych kąpieli, lewatyw itp.

Nadszedł czas, żeby promować i wziąć odpowiedzialność za zachowanie własnego zdrowia.