Włosogłówka

20 lutego 2019

Włosogłówka (Trichiuris trichiura) – Kilkucentymetrowy nicień powodujący dolegliwości w układzie pokarmowym.

Nazwa jest związana z charakterystycznym kształtem pasożyta – jego przednia część jest bardzo cienka, zaś tylna grubsza (przypomina bicz). Powoduje u człowieka chorobę zwaną włosogłówczycą (trichuriozą). Pasożyt występuje na całym Świecie, najczęściej jednak w Afryce, Azji i obu Amerykach. Występowaniu pasożyta na danym terenie sprzyja ciepły i wilgotny klimat oraz zaniedbania w gospodarce ściekami. Podatne na infekcje są szczególnie dzieci. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową – po połknięciu inwazyjnego jaja, w jelicie cienkim wykluwa się larwa, która następnie w jelicie grubym przekształca się w postać dojrzałą.

Objawy:

  • Przewlekła biegunka
  • Skurczowe bóle brzucha
  • Dyskomfort w jamie brzusznej
  • Bolesne, nieskuteczne parcie na stolec
  • Niedokrwistość

Przeważająca większość zakażeń przebiega bezobjawowo. Często jedynym niepokojącym symptomem jest niedokrwistość. Intensywne inwazje mogą prowadzić do zapalenia jelita grubego, nierzadko powikłanego zakażeniem bakteryjnym.

Rozpoznanie zarażenia pasożytem potwierdza się poprzez wykrycie obecności jego jaj w kale. Dojrzałe włosogłówki mogą być widoczne podczas rektoskopii lub kolonoskopii.

Skutecznie wykrywa się obecność włosogłówki przy pomocy badań Vega Test oraz BICOM.

Bardzo ważną rolę w zapobieganiu zarażeniu pasożytem odgrywa higiena osobista. Należy zwracać uwagę na mycie rąk przed posiłkami (zwłaszcza przez dzieci), dokładne mycie warzyw i owoców przed ich spożyciem (nawet jeśli będą obierane) oraz unikanie picia wody z niepewnych źródeł.

 

 

Artykuł powstał na podstawie:

  1. Mikrobiologia lekarska; pod red. Piotra Heczko i Agaty Pietrzyk
  2. Choroby zakaźne i pasożytnicze; Tom II; pod red. Janusza Cianciary i Jacka Juszczyka

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.