Suplementacja u osób starszych

21 stycznia 2020

oraz pyszny przepis którym zaskoczycie swoje babcie i dziadków

Kolagen jest białkiem występującym w organizmie człowieka, które stanowi główny składnik tkanki łącznej. Ta z kolei jest budulcem kości, ścięgien, włosów i paznokci. Suplementacja kolagenem jest istotna w przypadku osób starszych, gdyż pomaga utrzymać sprawność stawów i mięśni oraz opóźnić naturalne procesy starzenia organizmu.

Witamina D3 jest produkowana przez ludzką skórę wystawioną na odpowiednią ilość światła słonecznego. Ze w względu na klimat w Polsce niedobory tej witaminy są powszechne, a do tego zdolność wytwarzania witaminy D3 przez skórę zmniejsza się wraz z wiekiem. Głównym zadaniem tej witaminy jest usprawnienie przyswajania wapnia, którego odpowiedni poziom – jak wiadomo – odpowiada za mocne kości i zęby. Ważne jest przyjmowanie witaminy D3 wraz z witaminą K2 (MK-7) oraz pamiętanie, iż obie te witaminy rozpuszczalne są w tłuszczach, toteż warto zwrócić uwagę na skład wybieranego preparatu. Obie te witaminy nie kumulują się w naszym organizmie, z tego powodu ważne jest ich systematyczne suplementowanie.

Homocysteina jest obecnie uznawana za jedną z głównych przyczyn chorób serca i naczyń krwionośnych oraz wylewów. Pojawiają się co raz liczniejsze badania, dokumentujące powiązane jej wysokiego poziomu z występowaniem choroby Alzheimera. Homocysteina nie jest składnikiem pokarmowym – nie można obniżyć jej poziomu poprzez unikanie produktów ją zawierających. Jest ona wytwarzana w organizmie, gdzie pełni niezbędne funkcje składnika potrzebnego wyłącznie do dalszych przemian w inne substancje. Jeśli jednak pozostanie w organizmie w nienaruszonym stanie, przeniknie do krwioobiegu i rozpocznie atakowanie ścian naczyń krwionośnych, a to stanowi podstawę do wystąpienia choroby wieńcowej czy chorób neurodegeneracyjnych. Poziom homocysteiny można jednak skutecznie obniżać poprzez zapewnienie organizmowi kilku prostych składników: kwasu foliowego, witaminy B6, witaminy B12, choliny, trimetyloglicyny.

 

Pieczony dorsz

  • Dorsz, świeży, filety bez skóry – 100 g
  • Sól himalajska – 0.2 g
  • Koper – pół pęczka
  • Pieprz czarny mielony – szczypta
  • Mielona papryka chili – według uznania
  • Czosnek – 2 ząbki
  • Cytryna – ćwiartka cytryny
  • Olej amarantusowy – 2 łyżeczki
  • Brokuł – 100 g
  • Kasza jęczmienna pęczak – 60 g

 

Przygotowanie:

  1. Umyj dorsza, osusz, przypraw i skrop sokiem z cytryny.
  2. Rozłóż na brytfankę wyłożoną papierem (można na godzinkę odstawić do lodówki)
  3. Koperek kroimy drobno, przekładamy do miseczki z oliwą. Dodajemy do tego przyprawy oraz przeciśnięty czosnek. Mieszamy.
  4. Gotową pastą koperkową smarujemy rybę.
  5. Piec w 200 stopniach przez około 20 minut

 

Podawać z ugotowanym brokułem oraz kasza jęczmienną – pęczak.

Smacznego!

 

 

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.