Bostonka – przypadek z gabinetu

26 stycznia 2022

Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej, ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej.

Przypadek z gabinetu

W dzisiejszym wpisie pod lupę bierzemy bostonkę, która niezależnie od rozmiaru świetnie leczy się homeootycznie. Przypadek tyczy się 2-letniego chłopca, którego przebieg choroby był dość gwałtowny i ostry. Na początku pojawiła się gorączka, następnie zmiany na buzi oraz w jamie ustnej. Mamie ciężko było określić, jak owe zmiany wyglądają oraz wykonać zdjęcia, ponieważ dziecko reagowało płaczem na każdą próbę zajrzenia do jamy ustnej.

W żłobku, do którego uczęszczało dziecko, panowała bostonka, a lekarz pediatra potwierdziła chorobę, dzięki czemu mieliśmy szanse dobrać odpowiednie leki. Po krótkim wywiadzie z mamą podane zostały leki homeopatyczne, które wyrzuciły na skórę wszystko to, co ,,siedziało w środku”. Pojawiła się mocniejsza wysypka na buzi, a następnie według prawidłowego przebiegu schodziła w dół.

Jak pisał Samuel Hahnemann, ojciec homeopatii, w swoich książkach prawidłowy proces leczenia przebiega od wewnątrz na zewnątrz (stąd mocny wyrzut) oraz z góry na dół. 

I tak właśnie było w tym przypadku. Gorączka ustąpiła jako pierwsza, następnie wyleczyła się cera, tułów, a na samym końcu zmiany na nogach i stopach. Leczenie po 72h było kontynuowane już tylko jednym lekiem homeopatycznym, który pasował do całości objawów. 

Świąd, który towarzyszył na samym początku, w miarę szybko ustępował i mimo widocznej jeszcze wysypki od razu zauważono poprawę stanu zdrowia dziecka. Przy chorobie towarzyszył mu dobry humor i apetyt. 

Zostaje tylko dodać, że współpraca z rodzicem przebiegła na medal, dzięki czemu udało się nam, po raz kolejny pomóc homeopatią, nie obciążając organizmu lekami chemicznymi ani maściami.

Za to kochamy homeopatię i zawsze będę wdzięczna, za efekty jakie daje u moich pacjentów.

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do nas lub napisz 😀

tel: + 48 692-433-825
e-mail: gabinet@domivita.pl

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.