To pytanie bardzo często zadają mi rodzice, którzy z tym problemem pojawiają się w gabinecie. Mam wrażenie, że problem nasilił się w ostatnich latach.
Niestety bardzo często wykrywany jest dość późno i dziecko zmuszone jest do zabiegu drenażu, bo wszystkie metody konwencjonalne na ten temat zawiodły. A jak to jest w przypadku leczenia naturalnego? Czy da się pozbyć problemu innymi metodami, aby uniknąć drenażu?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna. W swojej praktyce mam dzieci wyleczone z częstych wysiękowych zapaleń ucha środkowego oraz dzieci, u których udało się uniknąć zabiegu.
Wysiękowe zapalenie ucha ściśle wiąże się z niedrożnością trąbki słuchowej. Przyczyn dysfunkcji może być wiele, ale do najważniejszych zaliczamy:
- przerost migdałka podniebnego oraz migdałka gardłowego, tzw. trzeciego migdała,
- częste zapalenie ucha środkowego,
- alergie,
- częste infekcje górnych dróg oddechowych,
- choroby sprzyjające gromadzeniu się śluzu, jak mucowiscydoza oraz astma oskrzelowa,
- polipy w nosie.
Mamy określone przyczyny dysfunkcji, które prowadzić mogą do niedrożności przewodów słuchowych, jednak w dalszym ciągu nie określiliśmy przyczyny.
Do najczęstszych przyczyn powodujących zapalenie ucha zaliczamy:
- bakterie takie jak paciorkowce, gronkowce oraz pneumokoki,
- obciążenie organizmu pasożytami,
- obecność grzybów pleśniowych z grupy penicyllium,
- wirus EBV,
- powikłania i obciążenia po szczepieniach,
- alergię na mleko i produkty mleczne.
Jeżeli kuracja przepisana przez lekarza (leki obkurczające, sterydy, krople oraz antybiotyki) nie przynosi efektów po 3 miesiącach wykonuje się paracentezę (myringotomię) – zabieg, który polega na nakłuciu błony bębenkowej w celu odessania wydzieliny z jej jamy i założeniu drenu wentylacyjnego.
Czy rzeczywiście jest to jedyna metoda?
Wysiękowe zapalenie ucha bardzo dobrze leczy się homeopatycznie. Leki dobiera się indywidualnie do pacjenta, zbierając wywiad. Do najczęściej stosowanych leków zaliczamy:
- Silicea,
- Hepar sulfur,
- Sulfur,
- Pulsatilla,
- Kalium muriaticum,
- Tubercullina,
- Belladonna,
- Capsicum,
- Ferrum phosphoricum,
- Thuja.
Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że podając leki homeopatyczne oraz oczyszczając organizm z pasożytów i toksyn, jesteśmy w stanie uniknąć w wielu przypadkach zabiegu drenażu uszu.
Musimy pamiętać, że wysiękowe zapalenie ucha u dzieci może przebiegać bezobjawowo. Nie towarzyszy temu gorączka, wyciek ropy lub innego płynu oraz ból. Objawy, jakie nas powinny niepokoić i możemy wykryć na czas problem to:
- brak reakcji na nasze polecenia, gdyż dziecko może mieć już niedosłuch,
- opóźniony rozwój mowy,
- uczucie wody w uszach.
W przypadku kiedy możemy podejrzewać u dziecka zapalenie ucha, warto skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie i wykonać badanie u laryngologa w celu określenia problemu.
Leczenie naturalne, homeopatyczne często przynosi szybką poprawę, ale może w ciężkich przypadkach trwać nawet kilka miesięcy.