Suplementacja najmłodszych, tak czy nie?

27 września 2021

Moim zdaniem jeden z bardzo kontrowersyjnych tematów. Sama jestem zwolenniczką suplementacji u najmłodszych i w tym wpisie postaram się wyjaśnić dlaczego.

Nie ma wątpliwości, że podstawą każdej suplementacji jest witamina D3, zalecana jest zarówno noworodkom, jak i dzieciom, a także osobom dorosłym praktycznie przez cały rok. Wynika to z naszego położenia geograficznego, gdzie nasłonecznienie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym jest niewielkie, co wiąże się z niskim nasyceniem tą witaminą.

Warto również podczas rozszerzania diety, od 6 miesiąca życia włączyć dodatkową suplementację. Według mnie niezbędne będą kwasy Omega-3 i Omega-6, gdyż układ nerwowy dziecka bardzo mocno rozwija się w pierwszym roku i dlatego tak istotnym jest, aby nie było niedoborów w organizmie.

Podsumowując, do 1 roku życia warto włączyć:

  • witamina D3,
  • kwasy omega.

Jeżeli chodzi o suplementację witaminą C- warto włączyć ją do diety, gdy pojawia się katar, przeziębienie lub gdy dziecko zmarzło, albo się przemoczyło.

A co ze starszakami? I mam tu na myśli przedszkolaki. Lista suplementów, które warto włączyć do diety, jest znacznie dłuższa. Oprócz kwasów omega zalecam zwiększoną dawkę witaminy D3 w połączeniu z witaminą K2.
Dodatkowo mój przedszkolak otrzymuje witaminę C w dawce około 300-500 mg dziennie oraz Mycelcaps, czyli grzybki shitake, które wspaniałe podnoszą odporność organizmu oraz działają przeciwzapalnie.

Pamiętajmy, że suplementacja nie zastąpi prawidłowego i dobrego odżywiania. Zwracam szczególną uwagę na skład produktów, unikamy pszenicy, cukru prostego oraz nabiału. Szukam produktów ze sprawdzonych źródeł, mamy dostęp do swoich warzyw, owoców, drobiu oraz wieprzowiny, a to dzisiaj jest na wagę złota.
Moje dzieci jedzą kiszonki, piją wodę po ogórkach i kapuście, czyli dbam o ich jelita i mikroflorę, dlatego nie podaje im probiotyków. Jeżeli Wasze dzieci są niejadkami lub zaczynacie zmiany, warto pomyśleć również o probiotykach i wsparciu jelit.

Cześć produktów dostaniecie w naszym sklepie. Więcej o suplementach dowiecie się z mojego instagrama.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.