Trądzik, AZS i egzema.

23 sierpnia 2022

Mam wrażenie, że temat zmian skórnych z roku na rok mocno się nasila. Niestety coraz więcej pacjentów ma z tym problem.
Z mojego doświadczenia, pierwsze problemy pojawiają się u bardzo małych dzieci w przypadku, kiedy mamy w ciąży stosowały różne leki. Zaczynajac od tych podtrzymujących ciąże, czasami antybiotyki oraz miejscowe sterydy. Niestety te leki nie są obojętne podczas ciąży i mogą przyczynić się do problemów skórnych u dzieci.
Następną ważną kwestią jest już sam poród – poród naturalny jest bezdyskusyjnie lepszy dla dziecka. Są jednak przypadki, gdzie ze względów zdrowotnych, ułożenia dziecka lub wagi jest on niemożliwy.

Trzeba sobie w takim przypadku zdawać sprawę, że dziecko, które nie przeszło przez kanał rodny mamy, nie dostało pozytywnych bakterii. Jego pierwszy kontakt jest z lekarzem i otoczeniem szpitalnym co może wpływać w późniejszym etapie życia na większa wrażliwość na alergie oraz problemy z skórą.

W takim przypadku najważniejsze jest, aby dziecku urodzonemu przez cesarskie cięcie podawać dobre probiotyki przez cały, pierwszy rok życia. Następnym ważnym elementem, który może wpływać na zły stan skóry dziecka mogą być zabiegi okołoporodowe oraz karmienie sztucznym mlekiem.
Z doświadczenia gabinetowego mogę dodać, że często są to alergie na białko mleka krowiego i w takim przypadku mama karmiąca piersią powinna odstawić nabiał‼️
A co robić w przypadku TRĄDZIKU?

Ostatnio w mojej praktyce mam do czynienia z przypadkami ciężkiego trądziku w wieku nastoletnim. Niestety młodzi ludzie bardzo słabo psychicznie radzą sobie z taką sytuacją i najlepiej chcą szybko mieć efekty gładkiej i pięknej skóry, jaką w TV i mediach społecznościowych pokazują gwiazdy. Bardzo często są tak zdesperowani, że podejmują kuracje lekiem IZOTEK i o nim chciałabym nieco więcej opowiedzieć.

Przede wszystkim kuracja powinna być przeprowadzona pod kontrolą lekarza, który wcześniej wykluczy zakażenie skóry: 

  • gronkowcem złocistym,
  • pałeczką ropy błękitnej,
  • paciorkowcem,
oraz wykona podstawowe badania i sprawdzi stan wątroby. Bez tych kroków stosowanie silnie chemicznego leku jest dużym błędem!
Izotek to lek, którego substancją czynną jest izotretynoina (isotretinoin). Jest to organiczny związek, który stanowi pochodną witaminy A. Trzeba też wiedzieć, że izotretynoina może wywołać skutki uboczne u niektórych pacjentów – zarówno gdy stosowana jest zewnętrznie (np. w formie maści), jak i wewnętrznie (kapsułki Izotek).
Zgodzę się, że efekt zastosowania leku jest bardzo szybki i znika trądzik. Bardzo często zdarza się tak, że utrzymuje się tylko w momencie, gdy stosujemy kurację. Po odstawieniu leku problem wraca lub pojawiają się skutki uboczne takie, jak:
  • problem z wątrobą,
  • wysokie stężenie cholesterolu,
  • suchość błon śluzowych,
  • anemia,
  • bóle stawowo- mięśniowe,
  • problemy z układem moczowym (krwiomocz oraz białkomocz),
  • depresja.

To tylko kilka powikłań, z którymi spotkałam się w swojej praktyce po kuracji lekiem. Dodałabym jeszcze problem z zajściem w ciąże! Trzeba również pamiętać, że leku absolutnie nie powinny stosować kobiety w ciąży, starające się o dziecko oraz matki karmiące piersią!

Ważne jest również to, że nie powinno się planować ciąży po kuracji lekiem Izotek nawet do 3 miesięcy!
Biorąc te wszystkie aspekty pod uwagę nie jestem jego zwolenniczką i jak tylko mogę odradzam młodym osobom, ponieważ konsekwencje mogą mieć wpływ na późniejsze lata .
Skóra jest odzwierciedleniem stanu naszych jelit i wątroby, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy określić przyczynę oraz oczyścić i wzmocnić oba narządy. Drogi na skróty niestety nie ma.
W ocenie stanu zdrowia może pomóc diagnostyka laboratoryjna oraz dobry biorezonans.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.